Haha! Mekkora poén, hogy egy kisfiú egy elírással a sátánt idézi meg, akivel aztán haverkodhat!

2024. december 12. 19:23

Legalábbis a Dumb és Dumber – Dilibogyók és a Keresd a nőt! szerzőpárosa szerint. Akik a Dear Santa, egy családi vígjáték álcája mögött a sátánból és egy család veszteségéből csinálnak viccet.

2024. december 12. 19:23
Dear Santa
Böjtös Gábor
Böjtös Gábor

Nyitókép: Paramount / SkyShowtime, sátán és a Dear Santa

Sátán, Dear Santa poszter
Dear Santa poszter

Mi sem lehetne jobb ötlet egy családi vígjáték, sőt karácsonyi vígjáték esetében, mint az, ha egy fiú megidézi a sátánt, aki aztán teljesíti 3 kívánságát, mielőtt elrabolná a lelkét. Haha! Ugye milyen vicces már a koncepció is? Persze érhetik az embert meglepetések, hiszen Kevin otthon maradt kalandjára is évről évre tömegek kíváncsiak, de engem már valahogy a felütés sem győzött meg.

Aztán gondoltam, már csak azért is írok róla, merthogy „nézd, a cuki és vicces külső mögé micsoda gonoszság lett rejtve!” De a Dear Santa a legnagyobb meglepetést azzal okozza, hogy a Farrelly-testvérek korábbi filmjeivel szemben se nem vicces, se nem bájos, ezzel is bizonyítva, hogy az ártó ihletettség még nem társul művészeti érzékkel, sőt lélek nélkül a lélek elrablása sem működhet.

Kapcsolódó vélemény

undefined

Böjtös Gábor

Mandiner

Idézőjel

A „woke” már mindenhova beette magát, így miért is lenne ez alól kivétel a híresen liberális Hollywood...

Dear Santa, avagy kedves sátán...

Szilvay Gergely írása alapján (is) tudjuk, hogy a sátán legnagyobb és legaljasabb hazugsága az, hogy elhitette az emberekkel: nem létezik. Márpedig, ha nem létezik, akkor ugye vígjátékban is simán szerepelhet, sőt vicc-alap lehet a megjelenése. Nézd már, ott az ördög és még szarva is van, hehehe!

A poén fergeteges, az egész pedig abból fakad, hogy a diszlexiás Liam Turner (Robert Timothy Smith) elírja a télapónak szánt levél címzését, ami miatt a Santa n betűje a sor végére kerül, a pokolban héderelő Jack Black pedig nagyon megörül a véletlen megkeresésnek. Liam így állandó társra talál az ördög személyében, aki

három kívánságot is engedélyez a fiúnak, miszerint a dzsinnek tőle lopták a kívánságos ötletet. A rossz hír viszont az, hogy ezért a lelkével fizet.

Dear Santa
Dear Santa: Liam három kívánsága a sátántól

És ezt az egészet persze elviccelhetjük azzal, hogy ez nem rossz ár a lányért, akibe fülig szerelmes a főhős, sőt a mélyben sokkal fontosabb kívánságok várnak kimondásra, de például a fiát feláldozni képes Ábrahám vagy éppen a mindent tiszta szívvel „feláldozó”, vagy inkább elengedő Jób után elég szomorú bármiért is a lelkünket felajánlani. Ettől függetlenül a gyanútlan Liam belesétál a kelepcébe, az egyébként is éppen válságukat élő szülők pedig mit sem sejtenek arról, hogy fiuk micsoda előnytelen üzletet köttetett.

Jack Black amúgy nagyon otthon érzi magát a szerepben, minden ripacskodása ellenére még ő a legszórakoztatóbb a több mint másfél órás játékidő alatt.

Ezt is ajánljuk a témában

Váratlan helyzetekben felbukkanva kikezd bárkit, ezzel támogatva a fiút, hiszen mind jól tudjuk, hogy ugyan az ördög nem létezik, de ha mégis létezne, akkor vicces figura lenne, a diszlexiás gyerekek legfőbb barátja. Persze akad pár csavar, az is kiderül, hogy mi Liam legfőbb vágya, ami egy családi tragédiához köthető. Nem mellesleg ezt a tragédiát és veszteséget bagatellizálja el a film, önmagát is meghazudtolva, hiszen korábban maga Black állítja, hogy ilyen kívánságok teljesítését nem vállalja. De mit is várunk az ördögtől... aki nem is az, akinek mondja magát?

Távozz tőlem, sántán!

A Dear Santa már a koncepcióját tekintve sem különösebben ígéretes, inkább csak felkavaró, a fő kívánság és vágy ismeretében pedig pláne káros a mondanivalója, ami szereplőjéhez hűen önmagában is álságos és hazugság. A kérdés már csak az, hogy miközben sikerült elérni, hogy az emberiség mára egyáltalán nem tudja elfogadni önmaga öregedését és elmúlását, mikorra sikerül meggyőzni arról, hogy a halált is legyőzheti.

Mindenesetre a minden téren – legyen szó a fényképezésről, a színészi játékról vagy akár a hangulatról – maximum közepesnek számító, december 13-án, pénteken, a SkyShowtime-on debütáló Dear Santa minőségéből kiindulva egyelőre nincs ok az aggodalomra. Mert mint már említettem, önmagukban sem a haladó, sem a sátáni eszmék nem hordoznak művészi formát.

Az ilyen nem vicces, nem is bájos, de legfőképpen felesleges filmek (videójátékok, regények és a többi) pedig hála égnek önmagukat buktatják meg.

Ezt is ajánljuk a témában

 

Összesen 26 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
..--..
2024. december 13. 14:03
-zsoltkom- bojtosgabor részére 2024. december 13. 11:44 " Szerintem itt kimaradt némi információ." Dehogy maradt ki. A Sátán életben hagyása maga a megteremtése. A Sátán léte a teremtés olyan hibája, ami elveszi Isten mindent látó és tudó nimbuszát. Hibás koncepcióval embert teremtett és Isten saját hibája miatt bünteti az emberiséget. Amíg van Sátán ez így lesz. A Sátán tud-e jót csinálni? És mikor tud kiderülni, hogy mi a jó? Amikor már valaki elfogadta a jót, nézzen utána annak a kapott jó történetének? De hogyan, ha a Sátán viselkedhet Isten csinosság szerint? És mi van akkor, ha a Sátán segítségével valakinek jobbra fordul a sorsa, szebb és tartalmasabb lesz az élete?
..--..
2024. december 13. 13:43
-zsoltkom- faramuci részére 2024. december 13. 10:38 "a gyerekek érzékenyítése arra hogy befogadja az eredendő rosszat, az gáz" Ez a film is olyan mese, ami az ember elképzelte világot lovagolja meg. A felnőttek gyerekes világát erőltetik a gyerekekre a valóságban (az istenhitről van szó most éppen a különféle variációkban világvallások szerint) még ma a 21. században is. Nem lehet mást csinálni, mint befogadni a létező szereplőket... akár Istenről akár a Sátánról van szó. Ha nem beszélnek az egyikükről, nem létezik a másik és nincs dogmatikus rendszerük, nincs hozzá a viselkedésekből tanulság.
2024. december 13. 13:43 Szerkesztve
-zsoltkom- faramuci részére 2024. december 13. 10:38 folytatás... Elgondolkodhatnál azon, hogy ha ez a film Ördögtől való, és Ördögöt népszerűsít gyerekeknek, akkor mégis mit csinált-csinál közben Isten? Valamiért a rossz jelenléte kell Istennek. Ha meg így van, magyarázatot kellene tippelgetni a keresztény Istenben hívőknek. Meglehet, hogy Sátán, Isten rossz lelkiismeretének a kifejezése. Vagy máshogyan, Isten és a Sátán egy, ahogy a szenteknek is volt sötét oldala vagy éppen a keresztény emberek is a jó és a rossz állapotából tevődnek össze. Olyan rosszul lehet Istent és a Sátánt bizonyítani, hogy valakire rámutatva elég többségi véleménnyel azt állítani, hogy az illetőt maga a Sátán. Elég sok élet halt így meg anno, hogy népszerűsítették Istent a Sátánnal érzékenyítve (a Sátánnal való ijesztgetés is érzékenyítés). Az eredendő rossz a teremtéstörténet alapján első körben maga az Isten és aztán maga az ember.
..--..
2024. december 13. 09:06
-zsoltkom- faramuci részére 2024. december 13. 06:02 "Az ördög mindig csinos, de soha nem volt még olyan csinos, mint manapság" A szép fogalma ezzel az Eperjes hülyeséggel rendesen degradálódik. Mivel egyedüli jellemzőként a csinos van meghatározva, az összes korszaka az emberiségnek csak Ördög éltetése volt. A csinosságra (Eperjes logika szerint) nincs szükség, mert megtévesztő, hazug, becsapós. Mégsem a Quasimodo-kat tartják szimmetrikus elfogadottnak. És hát létezik a csúnya fogalom. Mintha az Ördög olyan hülye lenne, hogy a csúnya kinézettel nem tudna manipulálni saját képzetükben élő embereket. Ha összességében a rossz kiirtásáról akar szólni az első bekezdésed, akkor be kellene szántani a keresztény egyházakat is, mert ugye gyilkosságokon és erőszakon keresztül elért Jézus-szeretet is csak a csinos Ördög hazugsága... a gyilkosság bűne nem évül el. Ugye?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!